ZESPÓŁ SZKÓŁ W PRUSINOWICACH

 
Zrealizowane projekty:
Realizowane projekty:ROK SZKOLNY 2015/2016
EWAKUACJA SZKOŁY – ĆWICZENIA

W piątek 13 listopada 2015 roku o godzinie 11:05 został przeprowadzony  próbny alarm przeciwpożarowy w obiekcie Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Prusinowicach. Celem ćwiczeń było sprawne opuszczenie szkoły i przedszkola w jak najkrótszym czasie oraz doskonalenie nawyku poprawnego  i szybkiego reagowania na sygnał alarmu.

  Pozorowany wybuch w pomieszczeniach kotłowni uniemożliwił dwóm klasom , które miały lekcje w nowej części szkoły  tzn. w sali nr 5 i 6 skorzystanie z wyznaczonej drogi ewakuacji. Strażacy sprawnie przygotowali inne wyjście -  przez okno z jadalni, po drabinie na dół, cały czas czuwając nad bezpieczeństwem zagrożonych osób.  Po wyjściu z budynku okazało się, że brakuje trzech uczniów, którzy zaraz zostali odnalezieni i wyprowadzeni ze szkoły.

Ewakuacja przebiegła sprawnie, według ogólnie znanych i stosowanych w takiej sytuacji procedur. W akcji brały udział dwie jednostki  Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu naszej gminy tj. OSP Prusinowice oraz OSP Pakosławice.  Dobrze, że były to tylko ćwiczenia.


11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

We wtorek 10 listopada 2015 roku  odbył się  uroczysty poranek z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas IV-VI przygotowali na tę okazję montaż słowno-muzyczny
pt. „O niepodległość”, który przybliżył uczniom historię naszego kraju – czasów kiedy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map Europy i świata.

Uczniowie przygotowany program artystyczny zaprezentowali również społeczności lokalnej podczas wieczornicy zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Prusinowicach, która odbyła się
11 listopada 2015 roku w Sali OSP w Prusinowicach. Dzieci złożyły również symboliczną wiązankę kwiatów przed pamiątkową tablicą upamiętniającą mieszkańców Prusinowic.


SPOTKANIE Z POLICJANTKAMI

W dniu 05 listopada 2015 roku naszą szkołę odwiedzili specjalni goście: policjantki
z Komendy Powiatowej w Nysie.

 Celem spotkania było
- wzbudzanie pozytywnego stosunku do pracy policjanta,
- zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze
- uświadomienie dzieciom konieczności jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami,
- uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do osoby obcej dorosłej,
- uczulenie dzieci na zachowanie bezpieczeństwa w stosunku do obcego zwierzęcia, np. psa.

Panie policjantki w sposób wyczerpujący odpowiedziały na wszystkie pytania zadawane przez dzieci, opowiadały o swojej pracy oraz zademonstrowały akcesoria policyjne. Duże zainteresowanie wzbudziły kajdanki, a szczególną radość sprawiło przymierzanie czapki policyjnej.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za tak miłe i pouczające spotkanie.


JA TEŻ JESTEM MISJONARZEM

 W niedzielę 25 października  obchodziliśmy  w parafii uroczyste podsumowanie tygodnia misyjnego. Uczniowie naszej szkoły starali się przybliżyć  wszystkim zgromadzonym na Eucharystii  problematykę misyjną.  Przygotowaliśmy prezentację  multimedialną ukazującą  pracę polskich misjonarek w Domu Dziecka w Kasisi.  Pokazaliśmy, że to, co w naszym codziennym życiu jest oczywiste, dla mieszkańców Afryki stanowi nie lada problem i wyzwanie.  Naszą świątynię parafialną udekorowaliśmy szarfami w kolorach  charakterystycznych dla poszczególnych kontynentów, przygotowaliśmy czytania mszalne,  oraz misyjną modlitwę powszechną. Dzieci, przebrane w piękne stroje symbolizujące różne kontynenty przyniosły do ołtarza kolorowe świece, kwiaty, kukurydzę, ryż, owoce oraz Pismo Święte a wraz z nimi gorącą modlitwę za ludzi żyjących na wszystkich kontynentach. Rozesłanie małych misjonarzy do głoszenia  radosnej nowiny o Chrystusie stanowiło zwieńczenie bardzo uroczystej Eucharystii.

 


KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ ŻAK 2016

Dnia 22 października 2015 roku  dwie  uczennice naszej szkoły wzięły udział
w szkolnym etapie Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej Żak 2016. Temat tegorocznej edycji konkursu „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”  nawiązuje do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2016 roku w Krakowie.  Uczennice miały do opanowania  fragmenty Ewangelii według św. Mateusza oraz Łukasza, historię ŚDM oraz wiele dodatkowych informacji związanych z tym wydarzeniem.  
Aby zakwalifikować się do kolejnego etapu uczestnicy musieli uzyskać co najmniej 75% punktów możliwych do zdobycia, tzn. co najmniej 53. Uczennica  Urszula Charytanowicz awansowała   do etapu rejonowego.

Gratulujemy  i życzymy powodzenia w kolejnych etapach.


ZAWODY GMINNE W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ


Na hali sportowej gimnazjum w Pakosławicach (28.10.2015r.) odbyły się zawody gminne w halowej piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Naszą gminę reprezentowały tradycyjnie dwie szkoły z Goszowic i Prusinowic. Pierwszy mecz po losowaniu rozegrały dziewczęta.
Falowe ataki drużyny z Goszowic dość szybko przyniosły im prowadzenie lecz jedna z kontr zawodniczek z Prusinowic zakończyła sie bramką wyrównującą.
Przewaga zespołu z Goszowic była jednak widoczna do końca meczu , który zakończył się ich wygraną 4:2.
Skład zespołu z Prusinowic : Charytanowicz Urszula, Drozdowska Dominika, Dziarmaga Weronika, Stasina Kinga, Tomaszek Alicja, Mucha Maria.
       W meczu chłopców nie było niespodzianki , zwycięstwo odniosła drużyna
z Prusinowic 6:0 !
Skład zespołu z Prusinowic: Baron Grzegorz, Mucha Mateusz, Tomera Kacper, Wadas Marcin, Furmankiewicz Szymon, Kwiczala Kacper, Pleszczak Konrad.


MŁOTKI W RUCH

Dnia  22 października uczniowie klas IV-VI wzięli udział  w zajęciach realizowanych w ramach projektu Majsterkowo. Celem projektu jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy
i świadomości ekologicznej. Dzieci pod okiem specjalistów z Castoramy sięgnęli po młotki, gwoździe i w ciągu godziny  wykonali piękne karmniki dla ptaków.  Na koniec  wylosowani  uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy ekologicznej. Wszyscy uczestnicy  otrzymali dyplomy potwierdzające udział
w warsztatach.             

                                                                          Dziękujemy Castoramo!


ZAWODY GMINNE W DWA OGNIE

W poniedziałek 19.10.2015r. w SP Prusinowice odbyły się zawody gminne dziewcząt i chłopców w dwa ognie. Gminę reprezentowały dwie szkoły
z Goszowic i Prusinowic. Do pierwszego pojedynku przystąpili chłopcy.
Od początku lepiej atakowali gospodarze, którzy prowadzili do połowy meczu. Po przerwie, zawodnicy z Goszowic zaczęli odrabiać straty. To doprowadziło do remisowego rozstrzygnięcia spotkania i przyznania dwóch pierwszych miejsc.
Z takiego obrotu sprawy zadowoleni byli wszyscy zawodnicy.


POWIATOWY  KONKURS  RECYTATORSKI  HUMORU  I  SATYRY

22 października br. w Łambinowicach już po raz trzeci odbył się Powiatowy Konkurs Humoru i Satyry. Uczniowie szkół podstawowych
i gimnazjów powiatu nyskiego prezentowali humorystyczne utwory polskich twórców. Szkołę Podstawową w Prusinowicach reprezentowały dwie uczennice: Urszula Charytanowicz i Aleksandra Kowalska. Konkurencja była duża, członkinie komisji konkursowej przyznały, że poziom prezentacji był wysoki.


PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ

         Dzień 20 października 2015 roku był bardzo ważny dla pierwszoklasistów w naszej szkole. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów klasy pierwszej. Na uroczystość przybyła Dobra Wróżka
i zaprosiła dzieci do sześciu krain, w których popisali się znajomością śpiewu, wiedzy o swojej ojczyźnie, bezpieczeństwie i ruchu drogowym. Pierwszacy wykazali się dużym talentem aktorskim i muzycznym. Po zakończeniu części artystycznej złożyli ślubowanie, a Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania ogromnym ołówkiem. W ten sposób stali się stuprocentowymi pierwszakami. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i pierwsze legitymacje szkolne. Rodzice również pamiętali o swoich dzieciach wręczając im "rogi obfitości" i przygotowując słodki poczęstunek. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14.10.2015 r. w naszej szkole odbyła się akademia  z okazji  Dnia  Edukacji Narodowej (potocznie zwanym Dniem Nauczyciela).

Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 2 i 3. Młodzi artyści pieśnią
i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych
i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili
i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków.


DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (World Multiplication Table Day - WMTDay) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się w ostatni piątek września. W tym roku odbyła się – 25 września. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Z tej okazji
w naszej szkole został zorganizowany konkurs na mistrza tabliczki mnożenia. Zwycięzcami  w poszczególnych klasach zostali:
- kl. 3 – Aleksander Szolc
- kl. 4 – Maria Mucha
- kl.5 – Maciej Poczkajski
- kl. 6 – Urszula Charytanowicz
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i odznaki „Super matematyk”.


SPOTKANIE Z WRÓBELKIEM ELEMELKIEM

6 października 2015 roku naszą szkołę po raz kolejny odwiedził Teatrzyk Wróbelek Elemelek. Tym razem duet aktorski z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu przygotował przedstawienie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

Przedstawienie miało charakter edukacyjny. Dzieci były wciągane w przygody bohaterów. Takie emocjonalne zanurzenie w edukacyjne treści powoduje skuteczniejsze ich utrwalenie. Dlatego nie możemy się już doczekać, kiedy Elemelek odwiedzi nas po raz kolejny.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusinowicach 25.09.2015r wzięli udział w

tradycyjnej akcji "Sprzątanie Świata". W tym roku klasy IV - VI

sprzątały park wiejski, teren zabaw przy Straży Pożarnej oraz drogi

prowadzące do wyżej wymienionych obiektów.


WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO
NA ROK SZKOLNY 2015-2016

 22 września 2015 roku w Zespole Szkół w Prusinowicach odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczestnik wyborów oddał jeden głos na kandydata z listy na opiekuna samorządu i jeden głos na kandydata
z listy do Rady Samorządu.
      W skład Rady Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Prusinowicach
w roku szkolnym 2015/2016 weszli:
PRZEWODNICZĄCA: Aleksandra Kowalska
CZŁONKOWIE RADY SAMORZĄDU:
Julianna Tokarska
Wiktoria Lubczyńska
Mateusz Mucha
Kacper Tomera
Alicja Tomaszek
Wiktoria Podoluk
SEKCJA KULTURALNA:
Urszula Charytanowicz - przewodnicząca
Dominika Drozdowska
Kinga Stasina
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została pani Małgorzata Jaszczyszyn.

 

 


MISYJNE SPOTKANIE DZIECI 

W sobotę 19 września 2015 roku około 40 uczniów naszej szkoły wzięło udział
w Misyjnym Zjeździe Dzieci zorganizowanym przez księży Werbistów w Nysie. Tym razem zapisaliśmy się do Ameryki. Ubrani w czerwone koszulki- tak charakterystyczne dla tego kontynentu wyruszyliśmy na spotkanie z naszym przewodnikiem - misjonarzem z Brazylii. Śpiewy, tańce, poznawanie historii
i zwyczajów tego kontynentu wypełniły nam  czas do uroczystej Mszy świętej sprawowanej przez misjonarzy z Filipin, Papui Nowej Gwinei, Demokratycznej Republiki  Konga, Angoli, Togo, Madagaskaru, Paragwaju, Brazylii, Zambii, Boliwii, Ekwadoru i oczywiście z  Polski.  Po Mszy świętej wszystkie grupy  spotkały się w parku na wspólnym posiłku. Po  nim  nastąpiła jak zwykle emocjonująca loteria fantowa, podczas której można było wylosować piękne przedmioty przywiezione z różnych zakątków świata. Ostatnim punktem tego pełnego pięknych przeżyć dnia było tradycyjne już wypuszczenie kolorowych baloników w niebo z  przesłaniem pokoju dla wszystkich dzieci na świecie.


UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE I DOŻYNKI GMINNE

Dnia 13 września 2015 roku w Prusinowicach odbyły się dożynki gminne połączone z uroczystościami jubileuszowymi wsi: 130-leciem konsekracji  Kościoła, 70-leciem zasiedlenia wsi i 70-leciem działalności Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 70-leciem działalności naszej szkoły i 50-leciem Gminnej Biblioteki Publicznej. Uczniowie szkoły przygotowali z tej okazji przedstawienie, które upamiętniło wszystkie obchodzone rocznice. Podczas występów dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne.


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
 

1 września 2015 roku odbyła sie inauguracja nowego roku szkolnego. O godzinie 9.00 zebraliśmy się w kościele św. Michała w Prusinowicach na mszy świętej
w intencji uczniów, którą odprawił ks. Stanisław Struś. Na zakończenie mszy ksiądz proboszcz poświęcił tornistry i przybory szkolne pierwszoklasistom. Kolejnym punktem było spotkanie w szkole, podczas którego pan dyrektor Artur Kowalski serdecznie powitał uczniów, rodziców i grono pedagogiczne. Szczególne słowa otuchy skierował do uczniów rozpoczynających naukę
w naszej szkole. Pan dyrektor w swoim wystąpieniu przypomniał, co oznacza data 1 września 1939 roku i dlaczego powinniśmy o niej pamiętać.
W uroczystości wzięli też udział wójt i sekretarz naszej gminy.

Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
ROK SZKOLNY 2014/2015
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Uroczystość  zakończenia roku szkolnego w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła się mszą św. o godz. 9:00 odprawioną przez
ks. proboszcza Stanisława Strusia. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły, gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości.

Wszystkich zebranych powitał pan dyrektor Artur Kowalski. Później kasa 6 zaprezentowała program artystyczny, podsumowujący czas ich sześcioletniego pobytu w szkole podstawowej. Kolejnym punktem było wręczenie przez dyrektora i wychowawców świadectw oraz nagród książkowych najlepszym uczniom naszej szkoły. Nagrody dla uczniów, którzy uzyskali średnią powyżej 5.0 zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Przedstawiciele władz samorządowych uhonorowali zaś uczniów osiągających sukcesy w konkursach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. Pozostali uczniowie otrzymali świadectwa po zakończeniu apelu w swoich klasach. Na szkolnej uroczystości było obecnych wielu rodziców dumnych ze swoich dzieci.

 


VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

„MISTRZ ORTOGRAFII” 2015     

Dnia 12 czerwca 2015 roku uczniowie klas 1-3 oraz 4-6 szkół gminy Pakosławice wzięli udział w VI Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Mistrz ortografii”.Odbył się on w Zespole Szkół w Prusinowicach.

Główne cele tego przedsięwzięcia to:

- kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy,

- bogacenie języka ojczystego,

- rozwijanie zainteresowań tajnikami poprawnej polszczyzny,

- wdrażanie do ,, zdrowej”  rywalizacji,

- nawiązywanie kontaktu z rówieśnikami ze szkół gminnych,

- podniesienie poziomu kompetencji ortograficznych,

- wyrabianie nawyku stosowania reguł ortograficznych.

Organizatorkami konkursu były Izabela Jaroszyńska i Katarzyna Tokarska. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Gminy w Pakosławicach
(tj. Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych).

Do konkursu przystąpiło 28 uczniów, którzy zostali wyłonieni w etapach szkolnych ogłoszonego konkursu. Nad prawidłowym przebiegiem czuwała komisja. Po sprawdzeniu testów, wytypowano do nagród tych uczniów, którzy wykazali się bardzo dobrą znajomością pisowni polskiej pod względem ortografii. Podczas konkursu panowała wspaniała atmosfera, wszyscy uczestnicy dostali dyplomy oraz narody.


KARTA ROWEROWA

         23.06.2015r. w Szkole Podstawowej w Prusinowicach odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową. Do egzaminu przystąpili uczniowie klas IV – VI , którzy wcześniej pozytywnie zdali egzamin teoretyczny ze znajomości przepisów ruchu drogowego, obsługi technicznej roweru oraz udzielania     pierwszej pomocy. Egzamin został przeprowadzony przez panie: Natalię Mazurkiewicz i Dorotę Spyrkę.


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

11 czerwca 2015 roku uczniowie klas I - III wybrali się na wycieczkę do ZOO we Wrocławiu. Najpierw udaliśmy się do Afrykarium. Widzieliśmy tam różne gatunki ryb zamieszkujących morza i oceany. Naszą uwagę zwrócił mały rekin i mnóstwo płaszczek, a także żółw morski. Wszystkie te zwierzęta znajdowały się w olbrzymich akwariach. Zobaczyliśmy stado pingwinów  i bawiące się foki. Niektórzy z nas wystraszyli  się czającego się w wodzie krokodyla, który na szczęście znajdował się za grubą szybą. Niedaleko wypoczywała rodzinka hipopotamów. W całym obiekcie panował afrykański klimat. Po wyjściu
z Afrykarium udaliśmy się w odwiedziny do innych zwierząt zamieszkujących zoo. Bardzo podobały nam się żyrafy i zebry, które zgodnie spacerowały sobie po wybiegu. Podziwialiśmy parę olbrzymich słoni, a także rodzinę małp. Niestety nie widzieliśmy lwów w pełnej okazałości, gdyż właśnie ucięły sobie poobiednią drzemkę i wylegiwały się na piasku. Kiedy zakończyliśmy zwiedzanie ZOO byliśmy bardzo zmęczeni i głodni, dlatego w drodze powrotnej postanowiliśmy wstąpić do restauracji McDonald’s, aby zregenerować swoje siły. Najedzeni wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się
w drogę powrotną. Podróż minęła nam szybko. Wróciliśmy zadowoleni
i z niecierpliwością oczekujemy następnego wyjazdu.


WIZYTA W CYRKU BIMBOLANDIA

W maju do naszej szkoły przyjechał cyrk „Bimbolandia”. Uczniowie mieli możliwość nie tylko oglądać różne sztuczki, ale i je wykonywać pod okiem profesjonalnych artystów. Cały występ cyrkowy uświetniał przezabawny klown Zenuś, który swoimi sztuczkami wyzwalał wiele radości i uśmiechu wśród dzieci. Występ zakończył się pokazem węża, którego dzieci mogły dotknąć. Radości w tym dniu było co niemiara.


FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusinowicach kolejny raz uczestniczyli
w projekcie „FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII”, tym razem na zamku w Mosznej. Dzieci klas IV – VI miały okazję poznać historię zamku, dowiedziały się , że został wybudowany w stylu eklektycznym. Budowały wymarzony dom, uczestniczyły w zajęciach z fotografii, optyki, światła
i energii. Uczniowie poprzez zabawę poznawali tajniki nauk przyrodniczych. Opiekunami uczniów były panie: M.Droś i D. Spyrka.


RECYTUJEMY POEZJĘ  JANA PAWŁA II

18 maja 2015 roku w Zespole Szkół w Prusinowicach odbył się IV Powiatowy Konkurs Poezji Jana Pawła II.  Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych  opiekunowie zgłosili do finału  47 uczestników z  dziewięciu szkół podstawowych powiatu nyskiego. Po dwugodzinnych zmaganiach uczniów, jury ogłosiło wyniki : w kategorii klas IV pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Grzegorek ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie, II miejsce zajęli  ex aequo Stanisław Halikowski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie oraz Wojciech Różalski  ze Szkoły Podstawowej w Lasocicach, III miejsce zajęła Amelia Radziejewska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie.  W kategorii klas V  pierwsze miejsce zajęła Natalia Sroka  ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie,
II miejsce przypadło w udziale Urszuli Charytanowicz z Zespołu Szkół w Prusinowicach a III miejsce  zajęła Oliwia Niewiadowska  ze Szkoły Podstawowej w Lasocicach. W kategorii klas VI  wyniki przedstawiają się następująco: I miejce- Laura Janik  ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie,
II miejsce -Agata Zalewska   ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie, a  III miejscem podzieliły się Barbara Pach z Zespołu Szkół   w Prusinowicach, Weronika Dominowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Białej Nyskiej oraz Marcela Hurko z Zespołu Szkół  w Skoroszycach.

W imieniu organizatorów, opiekunów i uczniów  składam serdeczne podziękowania tegorocznym sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Nysie
i Urzędowi Gminy w Pakosławicach za sfinansowanie zakupu nagród książkowych dla wszystkich uczestników. Dziękujemy   również członkom jury:  siostrze Ricie Horst  ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek oraz Paniom Dorocie Tokarskiej- Ogorzały i Czesławie Lubczyńskiej za poświęcony czas
i dokonywanie trudnych wyborów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy  ogromnej wrażliwości na sztukę i życzymy dalszych sukcesów.

Zmagania  uczniów  obserwował również wójt  gminy Pan  Adam Raczyński oraz przewodniczący  Komisji Edukacji Pan Marcin Lubczyński.  Patronat medialny nad konkursem objęła TVP Opole. Reportaż z tego wydarzenia mogliśmy obejrzeć w wieczornych wiadomościach .


MŁOTKI W RUCH

06.05.2015r. uczniowie klasy II oraz VI uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu „Majsterkowo”, które były zorganizowane
w nyskiej Castoramie. Temat zajęć było wykonanie pudełka na płyty CD.
Po raz pierwszy dzieci miały możliwość pracy z drzewem i prawdziwymi narzędziami. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i wysłuchaniu instrukcji  wykonania pudełka uczniowie sięgnęli po młotki i gwoździe oraz gotowe drewniane elementy z których zbijali pudełko. Nastepnie wykorzystując kredki pastelowe, flamastry i pieczątki ozdabiali je według własnego pomysłu.  
Mimo tego, że uczniowie wykonywali pracę z tych samych materiałów, każde pudełko było inne. Dumni ze swych prac chętnie pozowali do zdjęć. Pracownicy Castoramy  nagrodzili ich trud słodką niespodzianką.

Dziękujemy Castoramo !!!

 


PODZIĘKOWANIE

Organizatorzy  kiermaszu wielkanocnego,   składają  serdeczne podziękowania za  aktywne włączenie się w akcję uczniom,  a w szczególności rodzicom: Sylwii Antczak,  Beacie Aspres, Ewelinie Furmankiewicz, Marii Furmankiewicz, Barbarze Garbacik, Anecie Janik, Beacie Kaletka, Adrianie Kubiak, Kamili Lewandowskiej, Aleksandrze Lubczyńskiej, Ludmile Przybyszewskiej, Anecie Roezner,  Sylwii Dryło,  Annie Wadas, Magdalenie Wojtyna, Gabrieli Zdunek. Dzięki wspólnej pracy  uczniów, rodziców i naszej udało się zgromadzić środki na zakup  sprzętu nagłaśniającego  niezbędnego podczas organizacji imprez
i uroczystości szkolnych.

Izabela Jaroszyńska
Barbara Borkowska

                                     


WESOŁY TYDZIEŃ

Samorząd Uczniowski postanowił uczcić nadejście wiosny i zorganizował
w naszej szkole „Wesoły tydzień”. W związku z tym w  poniedziałek  uczniowie przyszli ubrani w koszule w kratkę,  we wtorek  królowały  krawaty lub muchy- przeprowadziliśmy nawet krótkie warsztaty  połączone z nauką wiązania krawatów. W środę były zabawne kapcie, w czwartek okulary- niekoniecznie przeciwsłoneczne   a w piątek nakrycia głowy.  Do zabawy przyłączyły się również  przedszkolaki. Największym  zaangażowaniem podczas Wesołego Tygodnia wykazali się uczniowie klasy  drugiej. To oni  codziennie niemal
w 100% przebierali się zgodnie z harmonogramem.   W nagrodę wszyscy uczniowie otrzymali  słodycze a klasy pamiątkowe dyplomy. Mamy nadzieję, że  pomysł się spodobał.

Serdeczne podziękowania kierujemy również  do rodziców,  którzy zadbali
o to, aby ich pociechy  miały  co na siebie włożyć podczas tego wyjątkowego tygodnia.


WIELKANOCNY KOSZYCZEK

Tradycyjnie już w okresie Wielkiego Postu zorganizowaliśmy akcję  charytatywną "Wielkanocny koszyczek". Zakupione  artykuły papiernicze przekazaliśmy  dzieciom  ze Świetlicy Środowiskowej Sióstr Elżbietanek w Nysie. Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję składamy serdeczne podziękowania.


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY

Dnia 31 marca w naszej szkole odbył się MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "Najpiękniejsza kartka wielkanocna". Wzięli w nim udział uczniowie klas I - VI z naszej szkoły oraz uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Goszowicach. Konkurs miał na celu: rozbudzanie wyobraźni i fantazji uczniów, kultywowanie tradycji świątecznych, pogłębianie wiedzy na temat symboliki Świąt Wielkanocnych, uczenie zasad zdrowej rywalizacji oraz estetycznego wykonywania prac plastyczno - technicznych. Kartki świąteczne były wykonane dowolną techniką i wszystkie zasługiwały na pochwałę i uznanie. Widniały na nich pisanki, baranki, koszyczki, zajączki i kurczaki. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnością. Zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami książkowymi.


KIERMASZ WIELKANOCNY

W marcowe wieczory grupa chętnych  uczniów, rodziców i nauczycieli spotykała się, aby wspólnie przygotować ozdoby na kiermasz wielkanocny. Działaniom tym przyświecały następujące cele:
- przypomnienie i utrwalenie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi, - wspólne działanie uczniów rodziców i nauczycieli w prace na rzecz szkoły,
- pozyskanie środków finansowych na zakup sprzętu nagłośnieniowego.
Prace rozpoczęliśmy od zakupienia niezbędnych materiałów, z których następnie w zwinnych dłoniach powstawały kolorowe palmy, pisanki, zajączki, kurczaki oraz stroiki. Jedna z mam upiekła również z ciasta drożdżowego baranki i zajączki.  
Zainteresowanie ozdobami wielkanocnymi było bardzo duże. Część z nich sprzedaliśmy  długo przed zaplanowanym terminem kiermaszu, resztę podczas dni otwartych szkoły.
Aktywne uczestniczenie dzieci i ich rodziców w czynnościach przygotowawczych do kiermaszu było okazją do rodzinnej refleksji nad tym,
co przetrwało w naszych domach z dawnych tradycji zwyczajów oraz sprzyjało silniejszej integracji nauczycieli, dzieci i rodziców podczas wspólnych działań.

Za pośrednictwem tej strony pragniemy podziękować wszystkim, którzy poświęcili swój czas, wykazali ogromne zaangażowanie i życzliwe podejście do projektu.


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

W dniu 27 marca rozstrzygnęliśmy piętnastą edycję szkolnego konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Celem konkursu było kultywowanie Wielkanocnej tradycji chrześcijańskiej, rozwijanie aktywności twórczej oraz zdolności plastycznych uczniów, promowanie zdolności  plastycznych
i manualnych  przez umożliwienie prezentacji twórczości dzieci oraz uczenie zdrowej rywalizacji.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Kategoria klas I-III

I miejsce - Mikołaj Tomaszek

II miejsce - Wiktoria Lubczyńska

III miejsce - Kornel Wezner

 

Kategoria klas IV-VI

I miejsce - Julianna Tokarska

II miejsce - Alicja Tomaszek

III miejsce - Kinga Stasina

Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki rzeczowe.


OTWARTE DRZWI ZESPOŁU SZKÓŁ W PRUSINOWICACH

21 marca podczas Dnia Otwartych Drzwi uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół zaprezentowali wszystkim zainteresowanym ofertę edukacyjną palcówki.

Spotkanie w szkole podstawowej rozpoczął dyrektor szkoły Artur Kowalski, który przywitał wszystkich obecnych  oraz  omówił ofertę edukacyjną szkoły
i zasady jej funkcjonowania.

Następnie w  wiosennych programach artystycznych wystąpiły  3-4 latki, 5-6 latki oraz uczniowie z klasy 1 i 3.

Kolejnym punktem  dnia była lekcja dla przyszłych pierwszoklasistów,
w której wzięły udział zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Pozostali uczniowie mieli w tym czasie rozgrywki sportowe w sali gimnastycznej,  a rodzice zwiedzili  szkołę i skorzystali ze słodkiego poczęstunku.

Po zmaganiach sportowych i lekcji uczniowie zjedli pyszne kanapki  oraz owocowe szaszłyki . Następnie udali się na pochód z Marzanną, by pożegnać zimę.

Gośćmi honorowymi byli przewodniczący Rady Gminy Pakosławice – pan Mirosław Borkowski oraz przewodniczący Komisji ds. Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Gminy – pan Marcin Lubczyński.


 

FINAŁ DIECEZJALNEGO KONKURSU WIEDZY RELIGIJNEJ – ŻAK 2015

Dnia  13 marca 2015 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego  odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – Żak 2015 pod hasłem „Obraz rodziny na kartach Pisma Świętego”. W tegorocznym finale wzięło udział 100 uczniów z klas IV-VI , w tym dwie uczennice naszej szkoły: Urszula Charytanowicz oraz Barbara Pach. Zgodnie z regulaminem, laureatami konkursu zostali uczniowie, którzy w finałowym teście osiągnęli min. 90% całkowitej liczby punktów. Obie nasze uczennice spełniły powyższe kryterium i zostały laureatkami konkursu.


„WIERSZE PĘDZLEM MALOWANE”

Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Wiersze pędzlem malowane”.  Celem konkursu była popularyzacja wierszy  księdza Jana Twardowskiego,  zachęcenie do czytania wierszy polskich poetów  oraz rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej dziecka.  W konkursie  wzięło udział  12 uczniów.  Powstały piękne prace do wierszy:  „Aniele Boży”, „Pomódlmy się w noc  Betlejemską”, „Niewidoma dziewczynka”, „ Bez kaplicy”, „Bałem się”  i wiele innych. Nagrodzono najlepsze prace w dwóch kategoriach wiekowych:

Klasy I-III

I miejsce  zajął uczeń klasy II  Aleksander Szolc

II miejsce  - Jakub Prendecki  z klasy  III

III miejsce - Agata Szpiech  z klasy II

Klasy IV-VI

I miejsce – Urszula Charytanowicz – klasa V

II miejsce- Barbara Pach- klasa VI

III miejsce – Kinga Stasina- klasa V

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki .

Wystawę prac plastycznych można  zobaczyć na tablicy informacyjnej Samorządu Uczniowskiego.  Serdecznie zapraszamy!!


WALENTYNKI

W ostatnich latach do kalendarza imprez ogólnoszkolnych dołączyła nowa uroczystość z kręgów kultury zachodnioeuropejskiej - “Walentynki”. Spotkała się ona u nas  z dużym zainteresowaniem i zyskała wielu zwolenników.  Dnia 13 lutego w przeddzień Święta Zakochanych  samorząd Uczniowski  przygotował  specjalny  walentynkowy  kiermasz,  na którym uczniowie mogli kupić drobne upominki i słodkości nawiązujące  kolorem i kształtem  do obchodzonego święta. Nie zabrakło również cieszącej się dużym powodzeniem poczty walentynkowej. Obdarowywanie się w tym dniu odrobiną czułości i serduszkiem z pewnością pomogło  rozjaśnić szarą, lutową rzeczywistość.


TŁUSTY CZWARTEK

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek...a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Co prawda nie osobiście smażone, ale pyszne, słodkie, pachnące, ………. i   bardzo  kaloryczne. Ale przecież  w tym dniu jak powszechnie wiadomo jest zakaz liczenia kalorii. O to,  by ich nikomu nie zabrakło zadbał Samorząd Uczniowski   rozprowadzając wśród uczniów naszej szkoły te słodkie smakołyki.  I  tradycji stało się zadość.                                     

 

 


ZABAWA KARNAWAŁOWA

Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki   uczniowie  niewątpliwie zasłużyli na  dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w poniedziałek 9 lutego. Sala gimnastyczna dzięki staraniom rodziców
i nauczycieli zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana czerwonymi  balonami, amorkami i serduszkami nawiązywała do zbliżających się Walentynek i  zachęcała do szampańskiej zabawy. W szkole zaroiło się od Spider- Manów, piratów, rycerzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, klaunów, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki,  motyle, biedronki i różne inne stwory. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Wszyscy bawili się znakomicie  przy dźwiękach muzyki, którą zapewnił nam pan Marcin Lubczyński i jego zespół. Podczas zabawy zorganizowano konkurs talentów oraz konkurs na najpiękniejszy strój karnawałowy. Nagrody za najpiękniejszy strój karnawałowy otrzymali: Wiktor Maj,
Zosia Pająk, Marcela Aspres, Oliwia Mikuła, Wiktor Kluczny i Kacper Zdunek. Spośród czterech uczennic, które zaprezentowały swój talent jury wyłoniło zwycięzców : I miejsce zajęła Julianna Tokarska, II – Wiktoria Kluczna, a III Wiktoria Lubczyńska i Weronika Dziarmaga. Wybrano również króla i królową balu, korony powędrowały do Marty Adaszyńskiej i Patryka Kaletki.  Serdeczne podziękowania składamy rodzicom, którzy pomagali w sprawowaniu opieki nad dziećmi, przygotowali dekorację sali oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy również pani Aldonie Lubczyńskiej- Kulbaka  za  piękne  charakteryzacje na twarzach naszych uczniów.


ADOPCJA SERCA

"Bogatym jest ten, kto posiada wiele, bogatszym ten, kto mało potrzebuje, najbogatszym - kto potrafi dzielić  się z innymi”

Minął już piąty rok odkąd uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcji Adopcja serca. Nasza przybrana siostra Olga ma  17 lat i sześcioro rodzeństwa. Nie jest sierotą, ale jej rodzice nie są w stanie zapewnić swoim dzieciom środków do godnego życia. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych uczniów jej życie zmieniło się na lepsze. W imieniu Olgi i jej rodziny serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za życzliwość i dobre serce.

Modlitwa za adoptowane dzieci

„Ojcze nasz

Dziękuję Ci za Olgę,

że jest wśród nas,

choć mieszka daleko w czarnej Afryce.

Uzdolnij mnie i moich najbliższych,

abyśmy z naszym przybranym dzieckiem

Potrafili nawiązać braterskie więzy

i uczynili jej miejsce w naszej rodzinie

i w naszych sercach.

Błogosław jej,

aby robiła postępy w nauce

i miłości ku Tobie i ludziom.

Amen


 

WIECZÓR KOLĘD

Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas kolędowania, spotkań i  niezwykłych przeżyć. Tego mogli właśnie doświadczyć mieszkańcy Złotogłowic, którzy zjawili się 10 stycznia
w budynku byłej szkoły. W pięknie przystrojonej sali odbył się wieczór kolęd zorganizowany przez rodziców naszych uczniów. Mieszkańcy  zobaczyli  jasełka przeplatane pięknymi polskimi  kolędami i  pastorałkami. Dzieci zachwyciły wszystkich pięknymi kostiumami i zaangażowaniem włożonym w odegranie swoich ról. Młodzi aktorzy bardzo dobrze poradzili sobie ze scenicznym stresem i przedstawili zebranym historię narodzin Jezusa. Mamy nadzieję, że wspólne kolędowanie w Złotogłowicach  stanie się  nie tylko sposobem na promocję naszej szkoły, ale również piękną tradycją.

Następnego  dnia podobnych przeżyć dostarczyliśmy mieszkańcom Prusinowic. W sali wypełnionej po brzegi, w obecności pana wójta , dyrektora szkoły oraz radnych naszej gminy  wystawiliśmy przygotowane przez uczniów jasełka
w trakcie wieczoru kolęd. W tym roku miały one charakter misyjny i mówiły o potrzebie zaniesienia Dobrej Nowiny ludziom wszystkich  narodów.


Kolejnym punktem tego wieczoru był gminny konkurs kolęd   i pastorałek,  który miał  na  celu kultywowanie zwyczaju śpiewania kolęd, rozbudzanie zainteresowania muzyką oraz  docenianie dzieci uzdolnionych muzycznie.
W efekcie przeprowadzonego konkursu przyznano następujące miejsca:
I miejsce zajął duet uczennic klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Prusinowicach: Julianna Tokarska i Alicja Tomaszek, drugie miejsce zajęły
ex aequo  Wiktoria Lubczyńska i Oliwia Mikuła.  A trzecie miejsce przypadło
w udziale Urszuli Charytanowicz z klasy V.


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ ŚWIĄTECZNĄ DEKORACJĘ KLAS

Okres przedświąteczny w naszej szkole zawsze obchodzony jest bardzo uroczyście. Nasi uczniowie ubierają choinki, przygotowują przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej, razem z wychowawcami i rodzicami organizują wigilie klasowe.
W tym roku samorząd szkolny ogłosił konkurs, który polegał na udekorowaniu sal i wybraniu tej najpiękniejszej. Uczniowie mieli dwa tygodnie na przygotowanie swojej sali do konkursu. Wszyscy bardzo się zaangażowali, sale wyglądały odświętnie, wyraźnie było czuć w nich klimat nadchodzących świąt. Jury miało nie lada kłopot z przyznaniem nagród.

Jednak konkurs to konkurs i ktoś musi wygrać; oto zwycięzcy:
I miejsce- klasa II - sala nr 3
II miejsce- klasa VI – sala nr 1 oraz klasa IV-V – sala nr 5
III miejsce- klasa III – sala nr 4 oraz grupa 5-6 latków.

Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpiło 19 grudnia po przedstawieniu bożonarodzeniowym w obecności całej społeczności szkolnej.


JASEŁKA

W piątek 19 grudnia 2014 roku z bożenarodzeniowym przesłaniem dla całej społeczności szkolnej wystąpili uczniowie prezentując na scenie jasełka oraz przepiękne kolędy i pastorałki. Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem,  przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, pasterze z owieczkami i dzieci. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Przygotowania do przedstawienia trwały od miesiąca, uczniowie poświęcili wiele czasu na próby i przygotowania, tym bardziej, że poza nauką tekstu, dzieci uczyły się też śpiewać, by w pełni oddać radość z narodzenia Pana. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w iście świąteczny nastrój.
Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie, otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za piękne wykonanie przedstawienia.
 
Po jasełkach pan dyrektor  Artur Kowalski złożył wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia. O życzeniach pamiętał też Samorząd Uczniowski, jego przedstawiciele wręczyli wszystkim pracownikom szkoły piękne, własnoręcznie wykonane kartki świąteczne.

Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal, gdzie zorganizowane były wigilie klasowe.


"I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM"

Samorząd Uczniowski naszej szkoły zorganizował akcje charytatywną pod hasłem "I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚW. MIKOŁAJEM", która polegała na zbiórce materiałów papierniczych. Akcja spotkała się z duzym odzewem społeczności szkolnej. Zebrane materiały zostały przekazane do świetlicy środowiskowej prowadzonej przez Siostry Elżbietanki w Nysie.

 


SPOTKANIE  ZE  ŚW. MIKOŁAJEM
w  PODZIEMIACH  KOPALNI  ZŁOTA

Odpowiadając na zaproszenie wiekowego gospodarza kopalnianych podziemi – GNOMA uczniowie klasy pierwszej i drugiej wraz z wychowawcami wybrali się 5 grudnia na poszukiwanie w podziemnych sztolniach i chodnikach Kopalni Złota św. Mikołaja.
Pomagał nam bardzo miły przewodnik. Poszukiwania rozpoczęliśmy od zwiedzania kopalni i przejażdżki podziemnym tramwajem. Następnie w podziemnej, pięknie udekorowanej  komnacie doszło do spotkania z bohaterem dnia – MIKOŁAJEM. A tam niespodzianka – paczki z upominkami  i słodkościami. Mikołaj tryskał humorem i rozbawiał każdego z uczniów.
W dalszej części odbyły się warsztaty malowania gipsowych figurek o tematyce świątecznej. Przed przystąpieniem do malowania wysłuchaliśmy opowieści Elfa o św. Mikołaju. Po zakończonych warsztatach udaliśmy się na poszukiwanie minerałów.
Tak bogaty w atrakcje dzień zakończyliśmy w restauracji jedząc pierogi i pijąc pyszną, gorącą herbatkę.


 

ANDRZEJKI

Dnia 26.11.2014 roku w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Tego wieczoru zagościły
u nas niezwykłe wróżki, w role których wcieliły się mamy naszych uczniów
oraz panie nauczycielki. Wszystkie dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, przebijały igłą serduszka
z imionami swoich przyszłych sympatii oraz poznawały smak ciasteczek
z wróżbą. Nie zabrakło również konkursów, tańców, pląsów i zabaw przy muzyce, którą profesjonalnie przygotował pan Marcin Lubczyński. Poczęstunek przygotowany przez rodziców pozwolił uczniom na bieżąco regenerować siły utracone podczas szalonej zabawy. Miłą atmosferę tego wieczoru zapewnili nam również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy przygotowali dekorację sali.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

26 listopada 2014 roku uczniowie klas I - III uczestniczyli w lekcji bibliotecznej przygotowanej przez panią bibliotekarkę, Dorotę Tokarską-Ogorzały. W czasie spotkania uczniowie uczestniczyli w zabawach
i konkursach. Słuchali misiowych opowieści i zajadali się misiowymi przysmakami.


11 LISTOPADA

W piątek 7 listopada 2014 roku w  naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości.  Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „BÓG-HONOR-OJCZYZNA”, podkreślając tym samym wdzięczność dla tych, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce.
W podniosłym patriotycznym nastroju, przy stosownej dekoracji i strojach uczniowie opowiedzieli o wydarzeniach, które pozwoliły Polsce odzyskać wolność. Dzieci odśpiewały także znane pieśni patriotyczne.  Montaż został przygotowany pod okiem nauczycielek: p. Moniki Prendeckiej i p. Katarzyny Tokarskiej. Za stronę muzyczną odpowiedzialny był p. Marcin Lubczyński.

         Program zaprezentowany został również społeczności lokalnej podczas wieczornicy zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Prusinowicach, która odbyła się 11 listopada 2014 roku w sali OSP w Prusinowicach.


PASOWANIE  NA UCZNIA KLASY  PIERWSZEJ

Pierwszaki  przygotowywały się  do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Dzielnie uczyły się wierszy, piosenek i wytrwale  ćwiczyły podczas prób.

30 października 2014 r. był dniem bardzo ważnym w ich życiu. Ubrani
w odświętne stroje na tle przepięknej dekoracji dokonali aktu ślubowania.
Po przywitaniu wszystkich gości, dzieci opowiedziały o sobie krótkie historie
i zaprezentowały swoje umiejętności. W ten sposób wstąpiły do „Krainy Szkołolandii”. Pierwszacy wykazali się dużym talentem aktorskim i muzycznym. Po zakończeniu części artystycznej w niezwykle podniosłej atmosferze pierwszacy złożyli ślubowanie. Następnie Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania wręczając dzieciom pamiątkowe dyplomy i ich pierwsze legitymacje szkolne. Rodzice również pamiętali o uroczystości dzieci, wręczając im kuferki obfitości
i przygotowując słodki poczęstunek. Ten dzień na długo pozostanie pierwszakom w pamięci.


"WKRĘCENI W POMAGANIE"

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji zbiórki nakrętek prowadzonej przez PSP Nysa  i OSP Pakosławice. Celem zbiórki jest zebranie funduszy na rehabilitację strażaka, który uległ wypadkowi w drodze do pracy. Zebrana pierwsza partia trafiła już do potrzebującego.


"SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO"

W dniach 27-28 października odbył się w naszej  szkole kiermasz  zdrowej żywności pod hasłem „Smacznie, zdrowo, kolorowo”, przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Z produktów przyniesionych przez dzieci przygotowaliśmy stół ze zdrową żywnością,  który na każdej przerwie przechodził  prawdziwe  oblężenie.  Każdy chciał spróbować  marchewkowego  lub owocowego szaszłyka, zjeść pachnące jabłko czy bajecznie kolorową kanapkę z razowego pieczywa. Akcja ta była odpowiedzią na projekt nowej ustawy rządowej promującej zdrowe żywienie w szkołach.  W naszej - pomysł się  sprawdził  bo było po prostu, smacznie, zdrowo, kolorowo.


KONKURS WIEDZY RELIGIJNEJ ŻAK 2015

Dnia 24 października 2014 roku pięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym etapie Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej Żak 2015. Temat tegorocznej edycji konkursu  „Obraz rodziny na kartach Pisma Świętego” nawiązuje do obchodzonego w naszej diecezji roku rodziny. Uczniowie mieli do opanowania fragmenty Księgi Rodzaju, psalmy, fragmenty Ewangelii według św. Mateusza i Jana oraz Księgę Tobiasza. Dla dwóch uczennic: Barbary Pach oraz Urszuli Charytanowicz ten etap konkursu zakończył  się  sukcesem i awansem  do etapu rejonowego.
Gratulujemy dziewczynom i życzymy powodzenia w dalszym zgłębianiu tajemnic Pisma Świętego.


NIEDZIELA MISYJNA

 Dnia 19 października obchodziliśmy uroczyście Niedzielę Misyjną. Jest to dzień solidarności w  Kościele powszechnym, który  służy budzeniu świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misyjne dzieło Kościoła. Ponieważ uczniowie naszej szkoły od kilku lat są zaangażowani w działalność  na rzecz misji poprzez udział w akcji  Adopcja Serca oraz regularne uczestnictwo w Misyjnym Zjeździe Dzieci postanowiliśmy na niedzielę misyjną  przygotować uroczystą oprawę Liturgii Mszy Świętej. Udekorowaliśmy kościół szarfami w kolorach  charakterystycznych dla poszczególnych kontynentów, przygotowaliśmy czytania mszalne, śpiew psalmu oraz misyjną modlitwę powszechną. Nad wyraz misyjnym akcentem odznaczył się moment ofiarowania darów. Dzieci, przebrane w piękne stroje symbolizujące różne kontynenty przyniosły do ołtarza kolorowe świece, kwiaty, kukurydzę, ryż, owoce oraz Pismo Święte. Na zakończenie Mszy świętej  ksiądz udzielił  uroczystego błogosławieństwa i rozesłał małych misjonarzy do głoszenia dobrej i radosnej nowiny o Chrystusie poprzez świadectwo własnego życia w środowiskach, w których żyją.

 


KONKURS RECYTATORSKI

16 października odbył się w Łambinowicach II Powiatowy Konkurs Humoru
i Satyry. Wzięły w nim udział uczennice Zespołu Szkół w Prusinowicach, deklamując satyryczne teksty polskich poetów. Szkołę podstawową reprezentowały: Urszula Charytanowicz, Barbara Pach i Julianna Tokarska. Recytatorki pokazały nie tylko swój kunszt artystyczny, ale także talent aktorski. Ich umiejętności zostały docenione przez komisję – Basia Pach
w kategorii uczniów szkół podstawowych uzyskała III miejsce. Dziewczęta
do konkursu przygotowała pani Katarzyna Tokarska.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

       Dnia 14.10.2014 r. w Zespole Szkół w Prusinowicach odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klasy 2 i 3 przygotowali humorystyczne przedstawienie pt. „Z życia pewnej szkoły”.

       Młodzi artyści  piosenkami  i słowem podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Na zakończenie występu przedstawiciele samorządu  złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne laurki.

 


Dnia 13 września 2015 roku w Prusinowicach odbyły się dożynki gminne połączone z uroczystościami jubileuszowymi wsi: 130-leciem konsekracji  Kościoła, 70-leciem zasiedlenia wsi i 70-leciem działalności Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 70-leciem działalności naszej szkoły i 50-leciem Gminnej Biblioteki Publicznej. Uczniowie szkoły przygotowali z tej okazji przedstawienie, które upamiętniło wszystkie obchodzone rocznice. Podczas występów dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 25.09.2014 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji sprzątania świata. Jej celem było budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki uczniowie wybrali się wraz z opiekunami porządkować najbliższą okolicę.
Młodsi uczniowie z klas I - III sprzątali boisko i teren wokół szkoły, natomiast uczniowie klas IV - VI porządkowali park i i jego okolice.

 

     

 


X JUBILEUSZOWY ZJAZD MISYJNY DZIECI

 „Otwarte serce na misje” to hasło X Jubileuszowego  Zjazdu Misyjnego Dzieci, który odbył się w sobotę 20 września 2014 roku w Nysie. Na  spotkanie to przybyło w przedostatnią sobotę września przeszło 800 uczestników.  Honorowy patronat  nad uroczystością objął ordynariusz diecezji opolskiej
JE ks. bp Andrzej Czaja.
Jak co roku uczestnicy po przywitaniu i rozśpiewaniu udali się na spotkania
w grupach kontynentalnych, podczas których mieli możliwość zapoznania się
z pracą misjonarzy oraz z życiem i kulturą swoich rówieśników na różnych kontynentach. Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymali koszulki w kolorach charakterystycznych dla każdego kontynentu. My „byliśmy ‘’ w Afryce, więc wystąpiliśmy w zielonych.

W tym roku o Afryce opowiadali ojcowie Eryk Hounake i Arkadiusz Sitko,
o Australii i Oceanii – o. Wiesław Dudar, o Amerykach (Północnej i Południowej) – o. Tomasz Kafka, tajniki pracy misyjnej w Azji odkrywał o. Krzysztof Kołodyński, a w Europie – ojcowie Adam Kuchta i Jan Koczy.

Głównym punktem Zjazdu była uroczysta Msza św.  pod przewodnictwem
ks. bpa Pawła Stobrawy. Podczas niej dzięki wideokonferencji otrzymaliśmy również pozdrowienia od  rówieśników z Boliwii, Argentyny, Brazylii, Hiszpanii
i Kongo.
Po zakończeniu Eucharystii  kolorowy pochód  uczestników przemaszerował
do klasztornego parku, gdzie już czekał smaczny poczęstunek i  wesoła sztuka
pt. „Jonasz”  w wykonaniu  aktorów Teatru A. Wszystkie atrakcje przeplatane były radosnym śpiewem dzieci pod przewodnictwem o. Damiana Piątkowiaka.
Na zakończenie Zjazdu, po wspólnej modlitwie za wszystkie dzieci z krajów misyjnych, uczestnicy po wielkiej salwie konfetti wysłali „do nieba” setki kolorowych baloników, które później jeszcze długo unosiły się nad parafialnym parkiem.

     

 


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

1 września 2014 roku, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie odbyła się inauguracja kolejnego roku szkolnego 2014/2015.

O godzinie 9.00 zebraliśmy się w kościele pw. św. Michała w Prusinowicach na mszy świętej w intencji uczniów, którą odprawił ks. Stanisław Struś. Kolejnym punktem było spotkanie w szkole, podczas którego pan dyrektor Artur Kowalski serdecznie powitał uczniów, rodziców i grono pedagogiczne. Szczególne słowa otuchy skierował do uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Pan dyrektor w swoim wystąpieniu przypomniał, co oznacza data 1 września 1939 roku i dlaczego powinniśmy o niej pamiętać.

Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkania z wychowawcami.
ROK SZKOLNY 2013/2014
 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy 2 września 2013 roku Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym w Prusinowicach. Następnie odbyło się spotkanie uczniów, przedszkolaków
i rodziców z Dyrektorem szkoły mgr Arturem Kowalskim oraz Gronem Pedagogicznym.
Na zakończenie wszyscy uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie
z wychowawcami. 


DOŻYNKI POWIATOWO - GMINNE W PRUSINOWICACH

      Dnia 8 września 2013 roku w Prusinowicach odbyły się dożynki, na które przybyli przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiaty i gmin powiatu nyskiego. Były również delegacje z koronami żniwnymi z powiatowych sołectw. Dzieci z Zespołu Szkół w Prusinowicach wystąpiły z Programem artystycznym pt. "Plon niesiemy plon...". Podczas występu uczniowie zaprezentowali swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne.
Występ bardzo podobał się zgromadzonej publiczności.

 

 


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      30 września 2013 roku w Zespole Szkół w Prusinowicach odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczestnik wyborów oddał jeden głos na kandydata z listy na opiekuna samorządu i jeden głos na kandydata z listy do Rady Samorządu. Uprawnionych do głosowania było 68 uczniów. W Wyborach wzięło udział 65 uczniów.
      W skład Rady Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Prusinowicach
w roku szkolnym 2013/2014 weszli:
PRZEWODNICZĄCA: Monika Lichwa
ZASTĘPCA: Julianna Tokarska
SKARBNIK: Mateusz Mucha
CZŁONEK: Marta Woźnica
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została pani Katarzyna Tokarska.

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

      Dnia 11 października 2013 r. odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy szóstej przedstawili zabawne scenki z życia szkolnego przeplatane utworami muzycznymi. Później uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Na zakończenie przeprowadzony został quiz
pt. "Co wiesz o swoich nauczycielach?", w którym wzięli udział przedstawiciele klas I - V.
      W dobrych nastrojach uczniowie rozeszli się do klas, a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim pracownikom szkoły kartki
z życzeniami.

 


WYJAZD DO NDK

      W dniach 21-22 października uczniowie naszej szkoły udali się do Nyskiego Domu Kultury na przedstawienia teatralne. Klasy I - III obejrzały spektakl
pt. "Jaś i Małgosia", a klasy IV-VI "W krainie mitów". Przedstawienia były pouczające i ciekawe. Wszystkim bardzo podobała się wspaniała gra aktorów, efekty świetlne i barwna scenografia.

 


KONKURS HUMORU I SATYRY

      24 października 2013 roku czworo uczniów naszej szkoły uczestniczyło
w X Powiatowym Konkursie Humoru i Satyry w Łambinowicach. Prezentowali wesołe teksty polskich poetów, a interpretacją wierszy zachwycili komisję. Uczennica klasy V, Barbara Pach zajęła II miejsce, zaś uczeń klasy VI, Damian Palzer zajął III miejsce. Profesjonalnie zaprezentowały się też: Urszula Charytanowicz - kl. IV i Monika Lichwa - kl. VI.

 


PASOWANIE NA UCZNIA

      25 października 2013 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w murach Zespołu Szkół w Prusinowicach odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Dzieci w bajkowej scenerii, przebrane za Smerfy zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie przedstawiając inscenizację
pt. "Wielki dylemat, czyli szkoła w smerfowym lesie". Uczniowie prezentując się przed zgromadzoną publicznością udowodnili, że z wielką chęcią i zapałem podejmują obowiązki szkolne. Po burzy oklasków, w odświętnych już strojach
i biretach pierwszacy złożyli uroczyste ślubowanie. Pasowania na ucznia "wielkim ołówkiem" dokonał dyrektor szkoły. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Uśmiechnięci Pierwszoklasiści przyjęli również życzenia i rogi obfitości przygotowane przez rodziców. Tego dnia zostali przyjęci do braci uczniowskiej.
Po części oficjalnej przybyli goście oraz główni bohaterowie uroczystości spędzili miło czas przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

      Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

 


11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

      Dnia 12.11.2013 roku w Zespole Szkół w Prusinowicach odbył się poranek
z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości.. Poranek rozpoczął się od wyśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy II i III zaprezentowali montaż słowno-muzyczny zatytułowany "Dzień Niepodległości". Młodzi wykonawcy w pierwszej części przedstawienia przypomnieli historię
i znaczenie święta dla narodu polskiego. Natomiast druga część podkreślała piękno różnych regionów naszego kraju i zachęcała wszystkich do ich poznania. Na zakończenie p. dyrektor podziękował twórcom patriotycznego przedstawienia i podkreślił jego wartość dydaktyczną, wychowawczą
i artystyczną.

      Uczniowie przygotowany program artystyczny zaprezentowali również społeczności lokalnej  podczas wieczornicy zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Prusinowicach, która odbyła się 11listopada 2013 roku w sali OSP w Prusinowicach.

 

  

 


SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM FIRMY RECYKLINGOWEJ

      Dnia 14 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy recyklingowej. Tematem pogadanki była selektywna zbiórka odpadów. Uczniowie mogli zobaczyć również film pt. "Nowe życie puszki". Spotkanie było ciekawe i pouczające.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

      21 listopada 2013 roku uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu
z "Pluszowym Misiem", które zostało zorganizowane przez p. Dorotę Tokarską-Ogorzały
w Bibliotece Publicznej w Prusinowicach. Dzieci wysłuchały bajki o przygodach  Kubusia Puchatka czytanej przez panią bibliotekarkę. Uczestniczyły w wielu zabawach i konkursach oraz zajadały się misiowym przysmakiem - pysznym miodkiem. Nauczyły się też wesołej piosenki o niedźwiadku, która wszystkim się spodobała. Na koniec każdy otrzymał zakładkę do książki i słodki upominek.

 


ANDRZEJKI

      26 listopada 2013 roku w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Impreza odbywała się w dwóch grupach wiekowych. Uczniowie klas I - III bawili się w sali nr 2, natomiast klasy IV - VI opanowały "łącznik". Jak nakazuje tradycja przeprowadzono różne andrzejkowe wróżby: z butami, butelką, zawodami, kolorami, magicznymi kubkami, andrzejkowymi sercami i wieloma innymi. Dużym powodzeniem cieszyły się ciasteczka szczęścia, przygotowane przez klasę VI. Wróżby przeplatane były szalonymi tańcami
i przerwami na słodki poczęstunek, o który zadbali rodzice. Zabawę na pewno można zaliczyć do udanych, gdyż wszyscy świetnie się bawili.

 


MIKOŁAJKI

      W piątek, 6 grudnia 2013 roku  naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj
w towarzystwie aniołka i diabełka. Jak co roku gość z Laponii odwiedził wszystkich przedszkolaków,  uczniów i nauczycieli. Uczniowie z klas 1-3 już wcześniej dostali prezent od Mikołaja – list, w którym były bilety na seans do kina, więc w czasie odwiedzin Świętego nie było ich w szkole, ale po powrocie
i tak czekały na nich słodkie upominki. Wszystkim pozostałym, którzy na to zasłużyli, Mikołaj rozdawał łakocie. Nie obyło się bez piosenek
i wierszyków, zwłaszcza w grupie przedszkolnej. Po rozdaniu prezentów Mikołaj odjechał, a wśród uczniów panowało zdziwienie, że jednak nikt w tym roku nie dostał rózgi. Serdecznie zapraszamy Świętego Mikołaja do naszej szkoły za rok.

 


JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

      20 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół w Prusinowicach odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe i wigilie klasowe. Jasełka przygotowali uczniowie z klas
I – VI  pod kierunkiem nauczycieli: Barbary Borkowskiej i Izabeli Jaroszyńskiej. Przygotowania do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia zwieńczone zostały przepięknym przedstawieniem. Wśród uczniów panowała uroczysta i odświętna atmosfera. Wszystko było wspaniale przygotowane począwszy od scenerii, poprzez oryginalne stroje.

      Uczniowie z niezwykłym zapałem grali swoje role, a także śpiewali kolędy. Przygotowanie i prezentacja Jasełek nagrodzone zostały gromkimi brawami. Następnie wszyscy wprowadzeni w atmosferę świąt udali się do swoich sal gdzie odbyły się wigilie klasowe.

 

Jasełka zostały zaprezentowane także społeczności lokalnej podczas wieczoru kolęd zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Prusinowicach,
z którą nasza szkoła współpracuje.

 

 


JAK KARNAWAŁ, TO KARNAWAŁ…

Karnawał to doskonały czas na organizowanie wszelkich balów i zabaw nie tylko dla dorosłych, ale również i dla dzieci.

22 stycznia 2014 roku w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla uczniów klas I – VI. Imprezę szkolną pomogli przygotować rodzice, zapewniając dzieciom słodki poczęstunek oraz napoje, którymi uczestnicy balu posilali się w przerwach.
Do karnawałowego szaleństwa uczniowie przygotowywali się wcześniej,  wymyślając wspólnie z rodzicami wspaniałe, barwne i pomysłowe stroje.

W trakcie zabawy uczniom towarzyszył dobry nastrój. Do tańca przygrywał zespół muzyczny. Muzyka, efekty świetlne i karnawałowa dekoracja zachęcały do wspólnej, szalonej zabawy, która była wspaniała. Impreza dostarczyła dużo pozytywnych emocji. Szkoda że parkietowe szaleństwo trwało tak krótko, komentowały na koniec dzieci…
A również nauczyciele chętnie potańczyli by dłużej.

Spotkanie było okazją do integracji uczniów naszej szkoły, poznania ciekawych form spędzania czasu wolnego, kulturalnej i bezpiecznej zabawy
pod okiem wychowawców.

 

 


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

          Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni,
są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.
W Zespole Szkół w Prusinowicach zapraszanie babć
i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną
w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
          Gospodarzami uroczystości byli uczniowie klas I-III, którzy zaprezentowali dla dziadków przygotowane wspólnie z wychowawcami inscenizacje. Szanowni goście  w trakcie uroczystości mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a babcie i dziadkowie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dziadkowie obejrzeli również jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu uczniów klas I-VI. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci z rodzicami przygotowali również dla nich poczęstunek
w postaci ciasta, kawy i herbaty. Następnie uczniowie obdarowali swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piękne laurki z życzeniami oraz świeczniki.
         Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez inscenizacje, wiersze i piosenki, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

UCZNIOWIE KLASY I

UCZNIOWIE KLASA II

UCZNIOWIE KLASA III

 


BAJKA O SZCZĘŚCIU

       27 stycznia 2014 roku na uczniów czekała niespodzianka. W szkole pojawili się aktorzy teatru lalki i zaprezentowali przedstawienie kukiełkowe
pt. „Bajka o szczęściu”. Piękny i pouczający spektakl uzmysłowił uczniom znaczenie przyjaźni w naszym życiu. Pokazał, że przyjaciel to bardzo ważna osoba, na którą zawsze możemy liczyć, zarówno w chwilach dla nas radosnych jak i ciężkich. Nie powinniśmy zapominać o pielęgnowaniu przyjaźni.

 

 


ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK

29 stycznia 2014 roku w auli Zespołu Szkół rolniczych w Nysie uczniowie
klas I - IV obejrzeli przedstawienie teatralne o tematyce profilaktycznej
pt. "Zaczarowany Świat Bajek".
Spektakl miał za zadanie przeciwdziałać uzależnieniom i zachęcać dzieci do zdrowego stylu życia. Tematy poruszane w spektaklu mówiły również jakie cechy charakteru powinien posiadać człowiek, a jakich nie i dlaczego.
Widowisko było interaktywną formą teatralną, z elementami pantomimy,
muzyką i świetną zabawą.
Aktywny udział dzieci w przedstawieniu sprawił, że były bardzo zaangażowane w losy bohaterów.

 


 XII Powiatowy Konkurs Poezji Dziecięcej

Prusinowice 2014

/Poezja Izabelli Klebańskiej/

 

      W dniu 19 marca 2014r. o godz. 10.00 w Bibliotece Publicznej
w Prusinowicach odbył się XII Powiatowy Konkurs Poezji Dziecięcej dla uczniów  kl. 0 – III. Organizatorem spotkania była Biblioteka Publiczna
w Prusinowicach
.

W konkursie  wzięło udział 47 dzieci /laureaci eliminacji szkolnych/ z  9 gmin -  16 szkół powiatu nyskiego. Konkurs odbył się w czterech kategoriach wiekowych.  

Uczestników oceniało jury w składzie:

 - P. Jolanta Lach – inspektor wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Nysie   

- P. Małgorzata Bartoszewska – instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
w  Opolu

- P. Janina Serafin – dyr. Gminnej Biblioteki w Pakosławicach

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Wiktoria Lubczyńska, Filip Mokrzycki
i Julianna Tokarska, którzy wygrali eliminacje szkolne.

Gratulujemy Juliannie  zajęcia I miejsca w kategorii klas III i Wiktorii, która
w kategorii klas I zajęła III miejsce.

 


POWITANIE WIOSNY

21 marca uczniowie  naszej szkoły powitali wiosnę w tradycyjny sposób -
z Marzanną. Zarówno uczniowie jak i przedszkolaki barwnym korowodem
z kwiatami w rękach przemaszerowali ulicami wsi. Hałasując przy użyciu instrumentów perkusyjnych przepędzili ze wszystkich zakątków niechcianą  zimę. Pochód zakończył się spaleniem kukły Marzanny symbolizującej zimę
i powitaniem wiosny piosenką.

 


ALIBABA I CZTERDZIESTU ROZBÓJNIKÓW

Uczniowie naszej szkoły z klas I - III obejrzeli w Nyskim Domu Kultury przedstawienie teatralne pt. "Alibaba i czterdziestu rozbójników",
Przedstawienie było bardzo ciekawe. Wszystkim  podobała się wspaniała
gra aktorów, efekty świetlne i barwna scenografia.

 


DRZWI OTWARTE SZKOŁY

22 marca 2014 roku Zespół Szkół w Prusinowicach po raz kolejny zorganizował dni otwarte. Uczniowie klas I - III  byli gospodarzami w szkole podstawowej, zaś uczniowie klas IV - VI udali się do gimnazjum. Przyszli uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice mogli poznać ciekawą ofertę edukacyjną szkoły
i realizowane przez nią przedsięwzięcia. Podczas Drzwi Otwartych można było pobrać materiały informacyjne o rekrutacji i o działalności Szkoły, poznać bazę
i wyposażenie szkoły. Uczniowie klas I - III przygotowali program artystyczny pt. "Witaj wiosno!", który zachwycił widzów. Dzieci 6 i 7 letnie wzięły udział
w zajęciach otwartych i zobaczyły co ich czeka w szkole. Rodzice zaś mogli zobaczyć jak radzą sobie ich dzieci, poznać bliżej panią wychowawczynię przyszłej klasy I.
Dużą frajdę dzieciom sprawiły gry i zabawy ruchowe, które odbywały się na sali gimnastycznej oraz quiz wiedzy o wiośnie.
Był też czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.

 

 


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY

Dnia 10 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół w Prusinowicach odbył się MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY  "NAJPIĘKNIESZA KARTKA WIELKANOCNA". Celem konkursu było podtrzymanie tradycji świątecznych, rozbudzanie wyobraźni i fantazji uczniów, wprowadzenie uczniów do poznawania zasad zdrowej rywalizacji, rozwijanie zdolności manualnych oraz wdrażanie do estetycznego wykonywania prac plastyczno - technicznych.

W konkursie uczestniczyło 14 osób i byli to uczniowie trzech szkół:
- Zespół Szkół w Prusinowicach
- Szkoła Podstawowa w Goszowicach im. J. Brzechwy
- Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich
  w Nowakach

Laureaci konkursu w wg kategorii wiekowych z naszej szkoły to:

uczniowie klas I - III

Wiktoria Kluczna ( klasa I) - II miejsce

Konrad Stajak (klasa II) - II miejsce

Julianna Tokarska (klasa III) - I miejsce

uczniowie klas IV - VI

Kinga Stasina (klasa IV) - II miejsce

Barbara Pach (klasa V) - III miejsce

Aleksandra Żmuda (klasa VI) - I miejsce

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.


WIELKANOCNY KOSZYCZEK

Na przełomie marca i kwietnia w szkole została zorganizowana akcja charytatywna "Wielkanocny koszyczek". Uczniowie przynosili do szkoły artykuły papiernicze, przybory szkolne i książki. Wszystkie zebrane materiały zostały zapakowane i przekazane dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej Sióstr Elżbietanek w Nysie.

 


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Dnia 11 marca odbyły się w naszej szkole jednodniowe  rekolekcje wielkopostne. Rozpoczęliśmy je Mszą świętą sprawowaną przez o. Samuela -franciszkanina z Nysy. Nauka rekolekcyjna  przypominała nam o potrzebie otwarcia oczu, uszu i serca na potrzeby bliźnich.
     Po zakończonej Eucharystii udaliśmy się do szkoły, gdzie miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na najpiękniejszą palmę. Spośród 23 uczestników konkursu jury wyłoniło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych. W klasach I-III wygrała palma wykonana przez uczennicę klasy I Wiktorię Lubczyńską, a w klasach IV-VI przez uczennicę klasy VI Monikę Lichwę. Wszyscy uczestnicy konkursu  otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

 Kolejnym punktem dnia była Droga Krzyżowa, na którą ponownie udaliśmy się do kościoła. Rozważania poszczególnych stacji przygotowali uczniowie klasy VI.  Następnie  wysłuchaliśmy  montażu słowno - muzycznego pt. „Ojczyzna Jana Pawła II. Było to nasze duchowe przygotowanie do kanonizacji naszego wielkiego rodaka.
 

   Ostatnim punktem rekolekcji był quiz wiedzy o wielkim Poście
 i Wielkanocy. Wzięły w nim udział trzyosobowe reprezentacje klas IV-VI, dopingowane oklaskami przez swoich kolegów. Tym razem klasa IV pokonała swoich starszych kolegów.  Mamy nadzieję, że  spotkanie rekolekcyjne  pomogło  wszystkim w pełniejszym przeżyciu Świąt Zmartwychwstania.


3 MAJA

         W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel
z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Dnia 06.05.13r. odbył się uroczysty apel z okazji 223 rocznicy uchwalenia konstytucji.  Aby uczcić to święto, uczniowie klas IV-VI przygotowali montaż słowno - muzyczny podczas którego przypomnieli tło historyczne wydarzeń
z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polaków. Apel rozpoczęto od obejrzenia  krótkiej prezentacji multimedialnej  dotyczącej historii konstytucji.  Występ wzbogacony został pieśniami patriotycznymi m.in. „Rota”, „Witaj majowa jutrzenko”, „Polonez 3-go Maja”. Nie zabrakło biało – czerwonej flagi państwowej, hymnu oraz nazwisk  Stanisława Augusta Poniatowskiego i Stanisława Małachowskiego. Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszmy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

 


KONKURS POEZJI JANA PAWŁA II

20 maja 2014 roku  w Zespole Szkół w Prusinowicach odbył się III Powiatowy Konkurs Poezji Jana Pawła II. Do udziału w nim zostali zaproszeni uczniowie klas IV-VI ze szkół podstawowych powiatu nyskiego.

Po przeprowadzeniu eliminacji szkolnych do finału opiekunowie zgłosili 26 uczestników, spośród których jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych. W klasie IV   pierwsze miejsce przyznano Urszuli Charytanowicz z Zespołu Szkół w Prusinowicach, II miejsce zajął Kacper Obrzut  ze Szkoły Podstawowej w Jarnołtowie, a III miejsce przypadło w udziale Wiktorii Cempel ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie. Dodatkowo w tej kategorii wiekowej wyróżnienie zdobyła Oliwia  Korzeniewicz ze Szkoły Podstawowej w Jarnołtowie. W kategorii klas V  pierwsze miejsce zajęła Laura Janik ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie, II miejsce Michał Rząsa z tej samej szkoły, a III Wiktoria Siemieniak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie. Wyróżnienie przyznano Barbarze Pach  z Zespołu Szkół w Prusinowicach.  W kategorii klas VI pierwsze miejsce przypadło w udziale Marcie Rauch ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie, II miejsce zajęła Marta Lichwa z Zespołu Szkół w Prusinowicach, III miejsce Dominika Cygoń z Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Nowakach, a wyróżnienie zdobyła Katarzyna Śliwińska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie. 

W imieniu organizatorów, opiekunów i uczniów  składam serdeczne podziękowania tegorocznym sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Nysie i Urzędowi Gminy w Pakosławicach za sfinansowanie zakupu nagród książkowych dla wszystkich uczestników. Serdecznie dziękujemy również członkom jury: Paniom Małgorzacie Radziewicz, Dorocie Tokarskiej- Ogorzały i Czesławie Lubczyńskiej za poświęcony czas i dokonywanie trudnych wyborów.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy  ogromnej wrażliwości i zapraszamy za rok.


DZIEŃ MATKI

      Dnia 21.05.2014 roku obchodziliśmy w szkole Dzień Matki. Uczniowie klasy I, II i III zaprosili mamy do swoich sal lekcyjnych, gdzie  zaprezentowali gościom okolicznościowe wiersze i piosenki. Następnie mamy wraz ze swoimi dziećmi uczestniczyły w grach, konkursy i wesołych zabawach. Kolejnym punktem był słodki poczęstunek przygotowany przez dzieci. Na zakończenie mamy zostały obdarowane kwiatami i upominkami własnoręcznie wykonanymi przez swoje dzieci.

 

 


WYCIECZKA DO RODZINNEGO PARKU ATRAKCJI W RYBNIKU

     Dnia 03.06.2014 roku uczniowie kl. I – III, Zespołu Szkół w Prusinowicach uczestniczyli w wycieczce do Rodzinnego Parku Atrakcji w Rybniku.

     Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Parku Dinozaurów, gdzie podziwialiśmy ruchome repliki dinozaurów w naturalnych rozmiarach. Słuchając ciekawych informacji poszerzyliśmy naszą wiedzę o tych prehistorycznych zwierzętach. Następną atrakcją było  mini zoo. Widzieliśmy: pawie, kozy, lamy, kucyki i inne zwierzęta.

     Kolejną atrakcją wycieczki była Bajkowa Kraina, w której „spotkaliśmy” Calineczkę, Pinokia, Czerwonego Kapturka, Kota w butach i wiele innych bajkowych postaci. Po zwiedzeniu Bajkowej Krainy, aby nabrać siły posililiśmy się grillowaną kiełbaską i ciepłą herbatą. Był też czas na zakup ciekawych pamiątek.

     Ostatnią atrakcją Rodzinnego Parku Rozrywki był plac zabaw, gdzie miło spędziliśmy czas podczas szaleńczych zabaw. Był tam park linowy, ściana wspinaczkowa, mini golf, kręgle, unihokej, kolejka górska, łódź piracka (huśtawka), rowerki wodne. Ogromną atrakcją był żyroskop - trenażer lotów samolotowych, letni kulig na sankach strzelanie z łuku do celu czyli polowanie na dinozaury oraz gokarty na pedały.

     W drodze powrotnej zjedliśmy ciepły posiłek  w restauracji Mc Donald’s. Po całym dniu wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z wycieczki.


GMINNY DZIEŃ SPORTU

Zespół Szkół w Prusinowicach już po raz drugi był organizatorem Gminnego Dnia Sportu na terenie gminy Pakosławice. Do udziału w rozgrywkach sportowych zaproszono uczniów szkół podstawowych z Goszowic, Prusinowic, Nowak i gimnazjum w Pakosławicach. Młodzież, która przybyła w gościnne mury gimnazjum, miała okazję pokazać swoje umiejętności i zdolności w rywalizacji grupowej i indywidualnej. W konkurencjach indywidualnych można było się popisać m.in. celnością rzutów do kosza, skokami na skakance, żonglerką piłką nożną, podbijaniem piłeczki tenisowej czy wbijaniem bil na czas. Odbyły się także mistrzostwa gimnazjum w bilardzie w odmianę 8 bil. Atrakcją były mecze piłki nożnej rozegrane przez drużyny dziewcząt i chłopców w pełnowymiarowej hali sportowej pakosławickiego gimnazjum.

            Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 


DZIEŃ BRYTYJSKI

   Dnia 23.06.2014r. w naszej Szkole Podstawowej odbył się Dzień Brytyjski. Głównym celem organizacji tego dnia była popularyzacja języka angielskiego wśród uczniów naszej szkoły, a także poszerzenie wiadomości kulturoznawczych.

    Obchody tego dnia rozpoczęły się od krótkiego przedstawienia pod tytułem „Stone Soup” w wersji angielskiej, w wykonaniu uczniów klasy czwartej oraz piątej. Następnie przenieśliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie uczniowie podzieleni na cztery zespoły tj.:  Anglię, Szkocję, Walię, Irlandię Północną brali udział w przygotowanych dla nich konkurencjach.  Ich pierwszym zadaniem było zaprezentowanie swojego stanowiska. Następnie zapoznawali publiczność oraz jury z prezentacją multimedialną poświęconą ich państwu. Współzawodnictwo pomiędzy drużynami zakończyło się quizem  wiedzy o krajach anglojęzycznych. Pierwsze miejsce zdobyła Anglia, drugie Szkocja, trzecie Irlandia Północna natomiast czwarte Walia.

   Podsumowaniem obchodów Dnia Brytyjskiego był walc angielski w wykonaniu uczennicy Urszuli Charytanowicz oraz Damiana Palzer.


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Uroczystość  zakończenia roku szkolnego 2013/2014  w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła się mszą św. o godz. 9:00 odprawioną przez ks. proboszcza Stanisława Strusia. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły, gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości.

         Atmosfera była bardzo podniosła, ponieważ swoją obecnością zaszczycił nas sam pan wójt Jarosław Nosal. Po powitaniu wszystkich przez pana dyrektora Artura Kowalskiego,  głos zabrał gość, który wręczył nagrodę najlepszemu sportowcowi naszej szkoły - Gracjanowi Charytanowiczowi.

        Później kasa 6 zaprezentowała program artystyczny, podsumowujący czas sześcioletniego pobytu w szkole podstawowej. Nauczyciele zostali uhonorowani orderami za zasługi na polu edukacji uczniów odchodzącej klasy oraz wręczono im kwiaty. Na koniec wystąpiła klasa 5, która pożegnała szóstoklasistów wręczając im drobne upominki. Po programie  wychowawczynie wraz panem dyrektorem rozdały nagrody i świadectwa z wyróżnieniem uczniom kl. I-VI.

       Następnie pani Anna Wadas, członek Rady Rodziców wraz z panem dyrektorem nagrodzili uczennice: Urszulę Charytanowicz i Barbarę Pach za osiągnięcie  najwyższego wynikiu w nauce w szkole i wzorowe zachowanie. Uczennice otrzymały certyfikaty i tablety edukacyjne ufundowane przez Rade Rodziców.

        Po ceremonii uczniowie rozeszli się do klas na krótkie przedwakacyjne spotkanie z wychowawcami.

NASI ABSOLWENCI

                       

Natalia Bachleda      Magdalena Borkowska    Gracjan Charytanowicz      Konrad Kaletka

                       

   Monika Lichwa             Dominik Nowik           Magdalena Opiela          Damian Palzer

                       

   Mateusz Rieger           Agata Różycka              Wiktor Skupień          Sandra Tokarska

                       

  Dawid Wadas          Dominika Wielgosińska      Marta Woźnica           Aleksandra Żmuda

  

Copyright by www.d4u.glt.pl